Join the Movement!

Stand for Children Washington PAC Endorsements 2016

Stand for Children Washington PAC General Election Endorsements 2016

Stand endorses candidates that are dedicated to our mission of ensuring all children, regardless of their background, graduate from high school prepared for, and with access to, college or career training. 

Bold candidates indicate a targeted race for the general election

State Office

State Supreme Court, Greg Zempel

State House of Representatives

District 2, Rep. J.T. Wilcox (R) (Yelm, Eatonville, Lacey)
District 5, Rep. Jay Rodne (R) (Maple Valley, Renton, Issaquah)
District 5, Paul Graves (R) (Maple Valley, Renton, Issaquah)
District 13, Rep. Matt Manweller (R) (Moses Lake, Ellensburg, Ephrata)
District 17, Sam Kim (D) (Vancouver)
District 25, Rep. Melanie Stambaugh (R) (Puyallup, Fife)
District 28, Rep. Dick Muri, (R) (Tacoma, Lakewood, DuPont)
District 29, Rep. David Sawyer (D) (Tacoma, Lakewood)
District 30, Rep. Teri Hickel (R) (Federal Way, Des Moines, Auburn)
District 31, Rep. Drew Stokesbary (R) (Enumclaw, Bonney Lake, Auburn)
District 32, Rep. Ruth Kagi, (D) (Lynnwood, Edmonds, Shoreline)
District 37, Rep. Eric Pettigrew (D) (Seattle, Renton)
District 39, Rep. Dan Kristiansen (R) (Monroe, Arlington, Sedro Woolley)
District 40a, Rep. Jeff Morris (D) (Anacortes, Mt Vernon, Bellingham)
District 40b, Rep Kristine Lytton (D) (Anacortes, Mt Vernon, Bellingham)
District 41, Rep. Judy Clibborn (D) (Bellevue, Mercer Island, Sammamish)
District 44, Rep John Lovick (D) (Marysville, Lake Stevens, Snohomish, Mill Creek)
District 45, Rep. Larry Springer (D) (Kirkland, Woodinville, Sammamish, Duvall)
District 47a, Brooke Valentine (D) (Covington, Auburn)
District 47b, Rep. Pat Sullivan (D) (Covington, Auburn)

District 49, Alishia Topper (D) (Vancouver)

State Senate

District 1, Guy Palumbo, (D) (Bothell, Mountlake Terrace, Kirkland)
District 5, Sen. Mark Mullet (D) (Maple Valley, Renton, Issaquah)
District 9, Sen. Mark Schoesler (R) (Pullman, Clarkston, Othello)
District 10, Sen. Barbara Bailey (R) (Oak Harbor, Langley, Mt Vernon) 
District 14, Sen. Curtis King (R) (Yakima, Goldendale, Toppenish) 
District 17, Lynda Wilson (R) (Vancouver, Battle Ground)
District 18, Sen. Ann Rivers (R) (Camas, Battleground, Ridgefield)
District 20, Sen. John Braun (R) (Centralia, Chehalis, Woodland)
District 25, Hans Zeiger (R) (Puyallup, Fife)
District 28, Sen. Steve O’Ban (R) (Tacoma, Lakewood, DuPont)
District 41, Sen. Steve Litzow (R) (Bellevue, Mercer Island, Sammamish)

Share This Page